facebook
PRZĘDZENIE W RODZINNYM SKANSENIE 28.07.2019

Przędzenie w rodzinnym skansenie - Inauguracja Otwartych Pracowni na Szlaku Rzemiosła w tym roku u nas w skansenie!

To był dzień pełen atrakcji, warsztatów i spotkań! Dziękujemy gorąco wszystkim za ten bardzo mile spędzony czas. Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie!:))

Nasze wydarzenie w relacji Szlaku Rzemiosła.

Było pięknie! Spotkanie Przędzenie w rodzinnym skansenie w Skansen na Jędrzejkówce - uroczyste Otwarcie sezonu na Szlak Rzemiosła już za nami. W gościnnych progach rodzinnego skansenu odbyła się również pierwsza Otwarta Pracownia w tym sezonie - wszystko wokół wełny.
Dziękujemy za wspaniałą gościnę gospodarzom tego niezwykłego miejsca, Państwu Barbarze i Krzysztofowi Jędrzejkom, Grześkowi i Piotrkowi oraz całej rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom, za stworzenie tak wyjątkowej atmosfery serdeczności, ciepła i wspólnego cieszenia się tradycją! Cały skansen ożywił się wczoraj gwarem życia dawnej wsi, dawnych zwyczajów, rzemieślniczych warsztatów, gwarą i muzyką. Dorośli przypomnieli sobie jak to drzewiej bywało, dzieci odkryły swoje nowe pasję, np do gręplowanie wełny i tkania a wszyscy wspólnie, twórczo i radośnie spędzili niedzielne popołudnie. Skansen na Jędrzejkówce - będziemy wracać :)!

fot.@Natalia Pacan-Roman

Projekt realizowany jest przy wsparciu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna" oraz dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019 - dziękujemy :)

 

 

Fot. Szlak Rzemiosła, Natalia Pacana-Roman

Przędzenie - wydarzenie. Podziel się infomacją z kolejną rodziną:)

Skansen na Jędrzejkówce na facebooku. 

Jesteś ciekawy/ciekawa jak wygląda strzyżenie owiec?
A może interesuje Cię jak się robi skarpety na drutach?
Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź na naszych najbliższych warsztatach które odbędą się już 28 lipca.
ZAPRASZAMY WAS WSZYSTKICH BARDZO SERDECZNIE!

Nie zabraknie również wielu atrakcji dla dzieci oraz pysznego jedzenia.
Wstęp bezpłatny!

Program warsztatów:
13:00 Powitanie gości i rozpoczęcie warsztatów
13:00-17:00 Warsztaty wokół wełny:
- strzyżenie owcy
- obróbka brudnej i czystej wełny
- moczenie wełny w baliach
- gręplowanie
- przędzenie nici na kołowrotku
- tkanie na krośnie
- robienie skarpet na drutach
- warsztaty motanek
15:00 "O wełnie od początku do końca" - opowieści i pokazy na placu
17:00 "Laskowa wiele skarbów chowa!" - opowieści gospodarzy o Laskowej
18:00 Muzyczny finał "pod Brzeziną".


Dodatkowo:
- strefa zabaw dla dzieci: gry i animacje
- stoiska lokalnych rękodzielników
- spotkanie z owcami i innymi zwierzętami wiejskimi
- jedzenie domowe i regionalne

Organizatorzy:
Rodzinny Skansen na Jędrzejkówce w Laskowej
Fundacja Od Kultury, Szlak Rzemiosła
Fundacja Nasze Dziedzictwo
Centrum Usług Turystycznych i Przedsiębiorczości
 

Przędzenie w rodzinnym skansenie – Otwarta Pracownia na Szlaku Rzemiosła

Szlak Rzemiosła otwiera drzwi do pracowni twórców Małopolski oraz zaprasza do bliskich spotkań z rzemieślnikami i lokalną kulturą! Już w najbliższą niedzielę, 28 lipca, spotykamy się na inauguracji sezonu na Szlaku Rzemiosła Małopolski w skansenie na Jędrzejówce w Laskowej. W gościnnych progach tego rodzinnego skansenu będziemy mogli zobaczyć, doświadczyć i zakosztować życia dawnej wsi, lokalnej historii, zwyczajów i tradycji. Przyjedźmy spotkać się z ludźmi pełnymi pasji, zobaczyć i poczuć klimat miejsca, dowiedzieć się jak to drzewiej bywało, doświadczyć, jak tradycja uczy, bawi i inspiruje!

Sezon na Szlaku rozpoczynamy w tym roku wydarzeniem "Przędzenie w rodzinnym skansenie - Otwarta Pracownia na Szlaku Rzemiosła". W ramach wydarzenia będziemy mogli przede wszystkim wziąć udział w warsztatach i pokazach związanych z wełną, takich jak strzyżenie owiec, obróbka i gręplowanie wełny, przędzenie nici na kołowrotku ale również będziemy tworzyć artystyczną tkaną instalację, oraz tkać w wersji mini – własnoręcznie wykonamy biżuterię z utkanymi własnoręcznie elementami. Dodatkowo cały skansen ożywi się gwarem zajęć i rzemiosł dawnej wsi - odwiedzających zaprosimy na warsztaty robienia lalek motanek, przy kuźni zobaczymy kowala przy pracy a przy ulach pszczelarza z miodami. Będzie można posłuchać o zbożu, zmielić go w żarnach i przesiać mąkę, poszatkować kapustę, wykonać tradycyjne ozdoby z bibuły czy upleść wianek w polnych ziół i kwiatów. Oczywiście nie zabraknie smaków lokalnej kuchni, pieczenia podpłomyków, opowieści gospodarzy o lokalnej historii i zwyczajach a dla najmłodszych kącika do zabaw i gry terenowej.


Dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

Projekt realizowany jest przy wsparciu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna".

Mapa lokalizacji parkingów. 

 

 

Fot. Natalia Pacana-Roman

 

 

 

strona główna dodaj do ulubionych mapa strony do góry
© 2012 - 2024 SkansenLaskowa.pl - All rights reserved - Wszystkie prawa zastrzeżone - polityka plików cookies
Przeglądano razy.
projektowanie stron