facebook
KULINARNA ARCHEOLOGIA DOŚWIADCZALNA 16-17.08.2019

Słowiańska kuchnia w skansenie.

Już w 16 i 17 sierpnia 2019 r. gościć będziemy Hannę i Pawła Lis autorów znakomitej publikacji "Kuchnia Słowian czyli o poszukiwaniu dawnych smaków", którzy przyjęli zaproszenie i poprowadzą warsztaty z kulinarnej archeologii doświadczalnej.

W trakcie praktycznych zajęć poznamy sposoby gotowania w glinianych garnkach, pieczenia mięsa nad ogniskiem i na kamieniu, prażenia kaszy w ognisku, pieczenia w glinie - warzywa i mięso czy pieczenia podpłomyków na kamieniu i w ognisku na żarze czy wreszcie chleb pieczony pod glinianym kloszem.

Zapraszamy w szczególności pasjonatów dawnej kuchni, również turystów i mieszkańców regionu, którzy chcą wyruszyć w fascynującą, kulinarną podróż w przeszłość. 

Jeżeli jesteś zainteresowany dwudniowym pobytem i warsztatami z kulinarnej archeologii doświadczalnej prosimy o kontakt. Ponieważ zależy nam na rozwijaniu projektu kuchni słowiańskiej, cena za warsztaty jest bardzo promocyjna. Dla osób przyjeżdżających z dalsza oferujemy pomoc w znalezieniu nolcegu w gospodarstwach agroturystycznych. 

Zapisy przyjmujemy do 14 sierpnia lub do wyczerpnia miejsc.
Liczba uczestników ograniczona, zapytaj o wolne miejsca już teraz!

barbara.jedrzejek2@gmail.com
tel. 18 33 33 657
604 801 988

 

strona główna dodaj do ulubionych mapa strony do góry
© 2012 - 2019 SkansenLaskowa.pl - All rights reserved - Wszystkie prawa zastrzeżone - polityka plików cookies
Przeglądano razy.
projektowanie stron