facebook
KULINARNA ARCHEOLOGIA DOŚWIADCZALNA 16-17.08.2019

Słowiańska kuchnia w skansenie.

16 i 17 sierpnia 2019 r. gościliśmy Hannę i Pawła Lis - autorów znakomitej publikacji "Kuchnia Słowian czyli o poszukiwaniu dawnych smaków", którzy przyjęli zaproszenie i poprowadzili warsztaty z kulinarnej archeologii doświadczalnej.

W trakcie praktycznych zajęć poznaliśmy sposoby gotowania w glinianych garnkach, pieczenia mięsa nad ogniskiem i na kamieniu, prażenia kaszy w ognisku, pieczenia w glinie, pieczenia podpłomyków na kamieniu, w ognisku, na żarze czy wreszcie pieczenia chleba pod glinianym kloszem.

Zapraszamy w przyszłości w szczególności pasjonatów dawnej kuchni, również turystów i mieszkańców regionu, którzy chcą wyruszyć w fascynującą, kulinarną podróż w przeszłość. 

Relacja z warsztatów na gorąco ;)

Pierwszy dzień warsztatów poświęconych słowiańskiej kuchni za nami!
Znamy już kilka ziół więcej, wiemy co nieco o kaszy i soczewicy, umiemy przygotować podpłomyka z mąką żołędziową, i mimo wszelkich obaw zapewniamy - wszystkie potrawy były przepyszne!
Przed nami dzień drugi i jeszcze więcej kulinarnych przeżyć.

Sobota była kolejnym dniem poznawania tajników kuchni naszych przodków. Oczywiście rozpoczęliśmy od zgromadzenia ziół rosnących na pobliskiej łące, które wykorzystane zostały do przygotowywanych potraw. Była kasza jaglana z owocami, kapusta z grochem i ziołami, placki "chwaściaki", wędzone żeberka i boczek, pieczony na kamieniu karczek, a do tego razowy chleb upieczony wprost na gorącym popiele pod glinianym kloszem. Na koniec był ogórek z miodem oraz zawijane podpłomyki pieczone na patyku. Nie tylko dla uczestników warsztatów ale również dla odwiedzających nas w tym dniu gości była to nie lada atrakcja i równocześnie potwierdzenie, że dawna kuchnia była smaczna i zdrowa.

 

strona główna dodaj do ulubionych mapa strony do góry
© 2012 - 2024 SkansenLaskowa.pl - All rights reserved - Wszystkie prawa zastrzeżone - polityka plików cookies
Przeglądano razy.
projektowanie stron