facebook
AKTUALNOŚCI
I Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Kultury Wsi i Małych Miast
W dniach 21-22 września 2013 r. na zaproszenie Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Dziedzictwo Nadbużańskie, Oddziału Mazowieckiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński gościliśmy w prywatnym skansenie Wojciecha Urmanowskiego w Kuligowie gdzie odbył się I Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Kultury Wsi oraz Małych Miast. Skansen na Jędrzejkówce był jedyną placówką z południowej Polski.

Wykład inaugurujący spotkanie wygłosił prof. Włodzimierz Mędrzecki z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Jego słowa skierowane do kolekcjonerów i przybyłych działaczy samorządowych nadały ton, podtrzymany w późniejszych wystąpieniach, wskazujący na wysoką wartość prywatnych muzeów dla zachowania i promowania lokalnego dziedzictwa kulturowego. 

W trakcie zjazdu swoje kolekcje prezentowali:
oraz
 
Wykłady oraz osobiste spotkania , rozmowy uczestników zjazdu z etnografami i  konserwatorami zabytków stały się okazją do wymiany doświadczeń oraz źródłem wiedzy w zakresie możliwości rozwoju kolekcjonerskich pasji.
 
Uczestnicy zjazdu rozważali celowość utworzenia ogólnopolskiego stowarzyszenia, które zrzeszałoby właścicieli prywatnych skansenów, mogącego przyjść z pomocą w rozwiązywaniu problemów z którymi stykają się na co dzień.   

Na zakończenie dr. Jacek Żukowski z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego – pomysłodawca i organizator zaprosił wszystkich uczestników na II zjazd w przyszłym roku.
I Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Kultury Wsi i Małych Miast
« powrót
strona główna dodaj do ulubionych mapa strony do góry
© 2012 - 2019 SkansenLaskowa.pl - All rights reserved - Wszystkie prawa zastrzeżone - polityka plików cookies
Przeglądano razy.
projektowanie stron