facebook
AKTUALNOŚCI
Święty Fiakriusz czuwa nad ogrodami skansenu
W ostatnich dniach plenerowa ekspozycja skansenu wzbogaciła się o kapliczkę z figurą św. Fiakriusza – patrona ogrodników. Barbara Jędrzejek zyskała tym samym wyjątkowe wsparcie w staraniach o zapewnienie coraz piękniejszego otoczenia dla zabytkowych budowli.
          
Figura świętego Fiakriusza tak jak i świętego Ambrożego w pasiece jest dziełem Państwa Stanisławy i Józefa Steligów z Chyszówek. Kapliczkę brogową dla świętego wykonał Kazimierz Stach – nieoceniony mistrz ciesielski, stolarz , kamieniarz, murarz jednym słowem ten, który potrafi wszystko.  

Św. Fiakriusz  pustelnik -  patron ogrodników, dorożkarzy i taksówkarzy

Św. Fiakriusz urodził się w Irlandii na początku VII wieku. Jako młody człowiek udał się w ślad za św. Kolumbanem na kontynent europejski. We Francji doznał miłego przyjęcia ze strony św. Fara, biskupa Meaux. Otrzymawszy od niego kawałek ziemi, założył pustelnię. Podobnie jak w ojczystym kraju, i tutaj spędzał cały czas na pokornych umartwieniach i modlitwie.
Wkrótce zaczęli przychodzić do niego ludzie z odległych nawet okolic, by poznać z jego ust zasady wiary chrześcijańskiej. Nie mogąc pod swym dachem pomieścić tak wielkiej rzeszy, Fiakriusz postanowił dać im schronienie. Znowu pomógł mu w tym św. Faro, ofiarowując kawałek ziemi. Św. Fiakriusz ściął drzewa na budowę, sam się nią zajął. Oczyścił też i zaorał pole, siejąc zboże i warzywa, by nikomu z przybyszów nie zabrakło pożywienia. Pracował fizycznie z wielkim poświęceniem i oddaniem, dzięki czemu cieszył się ogromnym szacunkiem. Nauki zaś, które głosił, spowodowały nawrócenie ludności całego okręgu.

Św. Fiakriusz zmarł w roku 675. Jego kult stale wzrastał, a szczególne nasilenie osiągnął w XVII wieku, tysiąc lat po śmierci Fiakriusza, przy którego grobie dokonało się wówczas wiele cudownych uzdrowień. Pielgrzymom udającym się do tego grobu udostępniono po raz pierwszy w roku 1640 czterokołowy pojazd, który od imienia świętego nazwano fiakrem. Imię świętego nosił także hotel, obok którego znajdowała się początkowa stacja tego pojazdu w Paryżu.

Modlitwa: Panie Boże, który sam jesteś święty i nikt bez Ciebie nie może osiągnąć doskonałości, pomóż nam za wstawiennictwem św. Fiakriusza żyć tak, abyśmy mogli mieć udział w Twojej chwale. Amen.

Kapliczka brogowa - bardzo popularna w Polsce forma kapliczki, w której figura (najczęściej św. Jana Nepomucena) stoi w konstrukcji przypominającej bróg gospodarski do składowania siana.

Na czterech słupach drewnianych lub murowanych ustawionych na planie kwadratu osadzony jest czteropołaciowy dach w kształcie jednakowej wielkości trójkątów pokrytych, najczęściej gontem, dranicami lub blachą. W większych kapliczkach, w celu usztywnienia konstrukcji, słupy umacniają zastrzały. Na dole łączy je czasem drewniana zdobiona balustrada (płotek). Figura stoi na drewnianym pomoście pomiędzy słupami lub kamiennej podłodze. Takie kapliczki stanowiły osłonę głównie dla św. Jana Nepomucena nad rzekami, przy mostkach. Czasem umieszczano w nich Chrystusa Frasobliwego
Kapliczki brogowe szalowano nieraz deskami. Najczęściej z tyłu ale również z boku, a czasem też z przodu i wówczas instalowane były drzwiczki, a nieraz także okienka w bocznych ścianach, oświetlające wnętrze. Takie kapliczki brogowe wyglądają już jak domki.  
Święty Fiakriusz czuwa nad ogrodami skansenu
« powrót
strona główna dodaj do ulubionych mapa strony do góry
© 2012 - 2019 SkansenLaskowa.pl - All rights reserved - Wszystkie prawa zastrzeżone - polityka plików cookies
Przeglądano razy.
projektowanie stron