facebook
AKTUALNOŚCI
Historyczno-edukacyjna ścieżka na Jędrzejkówce.
Zarząd Województwa Małopolskiego w ramach konkursu "Małopolska Gościnna" docenił projekt Fundacji Nasze Dziedzictwo utworzenia na obszarze Jędrzejkówki tematycznej ścieżki.

Ścieżka łącząca czarny szlak prowadzący z Laskowej na Sałasz i Jaworz ze Skansenem na Jędrzejkówce poprowadzona zostanie na odcinku około jednego kilometra, od szczytu zboczem pasma zamykającego dolinę rzeki Łososiny w Laskowej od strony południowej z różnicą wysokości ok. 150 m – z poziomu 320 m.n.p.m na ponad 470 m.n.p.m. – projektowana trasa na załączniku graficznym.

Projektowana ścieżką łączyć będzie cztery wiodące walory – historyczny z wątkiem walk w czasie I wojny światowej , przyrodniczy, krajobrazowy i historyczny z wątkiem tradycyjnego rolnictwa i sposobów uprawy roli na górskich zboczach.

Inspiracją dla utworzenia ścieżki o tematyce historycznej jest fakt, że fundacja jest w posiadaniu terenu na którym istnieją widoczne do dzisiaj pozostałości pierwszowojennych okopów i stanowisk artylerii. Na początku grudnia 1914 r. w Laskowej na kilka dni ustabilizowała się linia frontu i miejscowość ta stała się areną wielu potyczek wojsk austro-węgierskich z rosyjskimi, które były elementem słynnej operacji limanowsko-łapanowskiej, zakończonej strategicznym sukcesem wojsk austro-węgierskich. Trwałymi śladami tych wydarzeń są cmentarze wojenne w Laskowej, Kamionce Małej na Jastrząbce oraz Jaworznej na Korabie. Jednym z elementów infrastruktury na ścieżce będą tablice informacyjne. Projektowane tablice zawierać będą szereg informacji o charakterze lokalnym, dotyczących owego epizodu, prezentowanych w szerszym kontekście operacji limanowsko - łapanowskiej oraz światowego konfliktu jakim była wojna 1914-1918 r. Miejsca posadowienia projektowanych tablic pozwolą turystom i osobom zainteresowanym historią tego okresu wyobrazić sobie ówczesną rzeczywistość, rozlokowania wojsk na przeciwległych wzgórzach. Jedna z tablic umieszczona zostanie w miejscu z którego widoczne będzie pasmo Jabłońca - jest to pasmo zamykające dolinę rzeki Łososina w Laskowej od strony północnej na szczycie którego rozlokowane były baterie dział oraz wojska austro-węgierskie. Projektowane tablice zawierać będą również informacje o mieszkańcach Laskowej wcielonych do armii austro-węgierskiej, legionistach oraz cywilnych ofiarach tej wojny. Wysoki poziom merytoryczny przedmiotowych tablic zapewni zaangażowany w ten projekt dr Tomasz Lis - limanowianin, doktor nauk historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Poprowadzenie ścieżki przez las pozwoli odwiedzającym poznać różnorodność i bogactwo roślinności Beskidu Wyspowego w paśmie łososińskim. Na projektowanym odcinku ścieżki występuje zarówno buk, brzoza, dąb i grab jak i drzewa iglaste – sosna, świerk, jodła i modrzew. Runo leśne zachwyca ziołami, kwiatami i roślinnością krzewiastą. Znajdziemy tam również kilka imponujących wielkością mrowisk zbudowanych przez mrówki rudnice/Formica rufa/.

Walory krajobrazowe ścieżki będzie można docenić zachwycając się panoramami z kilku punktów widokowych. Obok widoków laskowskiej doliny z wijącą się popod jabłonieckim wzgórzem rzeką Łososiną można będzie podziwiać Jastrząbkę i Kamionną oraz ciągnący się na odległość kilku kilometrów Jabłoniec z malowniczo położonymi zabudowaniami. Na horyzoncie będzie można dostrzec Jaworzną, Żmiącą,Kamionkę Małą i Krosną oraz Kamionną ze stacją narciarską oraz nieodległy Pasierbiec.

Z uwagi na sposób wykonania ścieżki – łagodne trawersy zbocza, ścieżka dostępna będzie zarówno dla pieszych jak i osób jeżdżących na górskich rowerach.

Wychodząc z lasu turysta będzie mógł dostrzec pryzmy zbieranych przez pokolenia kamieni z pól uprawnych – tzw. kempy, które są widocznym dowodem wyjątkowego trudu mieszkańców tego rejonu w przeszłości, kiedy prace w polu wykonywane były w większości ręcznie, a siłą pociągową były głównie krowy czy woły. Projektowane jest posadowienie tablic zawierających opis pracy na roli w przeszłości oraz historyczne zdjęcia na których utrwalony został trud zamieszkujących te ziemie chłopów i sposoby prac w polu.

W przedstawiony projekt angażuje się również Gmina Laskowa co przy perspektywie pozyskania jeszcze przez fundację dodatkowych źródeł finansowania sprawia, że jesienią mamy nadzieję zaprosić Was na fascynujący spacer i spotkanie z lokalną historią i przyrodą!

Dzięki pozyskanej przez Fundację w 2021 r. dotacji ze środków Województwa Małopolskiego zrealizowany został I etap w ramach którego wykonany został parking dla samochodów oraz miejsce dla rowerzystów. Lokalizacja jest wyjątkowo dogodna gdyż miejsca postojowe urządzone zostały bezpośrednio przy czarnym szlaku prowadzącym z Laskowej na Sałasz i Jaworz, który jest jednym z Głównych Szlaków Beskidu Wyspowego – oznaczenie: „GSBW”.

Ponadto wykonane zostały prace ziemne polegające na wytyczeniu ścieżek na długości jednego kilometra, które trawersując zbocze pozwalają na dogodne wyjście bądź zejście i pokonanie dużej różnicy wysokości.

Fundacja zabiegać będzie aby w 2022 r. w ramach kolejnej edycji Małopolski Gościnnej pozyskać dalsze środki na wykonanie zaprojektowanej infrastruktury ścieżek.

Historyczno-edukacyjna ścieżka na Jędrzejkówce.
« powrót
strona główna dodaj do ulubionych mapa strony do góry
© 2012 - 2024 SkansenLaskowa.pl - All rights reserved - Wszystkie prawa zastrzeżone - polityka plików cookies
Przeglądano razy.
projektowanie stron