facebook
Spichlerz z Kamionki Małej
XIX wieczny dwukondygnacyjny spichlerz o konstrukcji charakterystycznej dla tego regionu składający się z kamiennej, sklepionej piwnicy oraz drewnianej stanowiącej pomieszczenie w którym w dużych sąsiekach przechowywano zboże.
 
Wewnątrz spichlerza znajduje się ponadto bogato zdobiony „spyrnik” w którym przechowywano połcie słoniny oraz suszonej kiełbasy, małe skrzynie z łupanych deszczułek bukowych do przechowywania suszonych owoców.

Spichlerz strzeżony solidnym zamkiem był też miejscem przechowywania kosztownej końskiej uprzęży. Zwraca uwagę na ekspozycji potężne jarzmo dla woła oraz mniejsze dla krów, które na obszarze Galicji były tradycyjnie wykorzystywane jako zwierzęta pociągowe.
 
Zwraca uwagę również kolekcja pomysłowych pułapek na myszy i szczury będące w tamtych czasach zmorą gospodarzy i czyniących duże szkody w przechowywanym zbożu. W kamiennej piwnicy prezentowana jest kolekcja narzędzi pszczelarskich z wirówkami do miodu, podkurzaczami, drewnianą rojnicą czy glinianymi naczyniami do przechowywania miodu i wosku.
Spichlerz z Kamionki Małej

 
strona główna dodaj do ulubionych mapa strony do góry
© 2012 - 2024 SkansenLaskowa.pl - All rights reserved - Wszystkie prawa zastrzeżone - polityka plików cookies
Przeglądano razy.
projektowanie stron